Ако по кожата ви са се появили плътни червени или по-тъмни и залющени плаки, то е вероятно да имате псориазис. Обривите не е задължително да са съпроводени от някакви симптоми от типа на сърбеж или парене и най-често са разположени по лакти, колене, скалпа и в областта на кръста.
В най-общи линии псориазисът е заболяване, при което клетките на повърхноста на кожата се делят доста по-бързо и интензивно в сравнение с нормалното. Ако в здравата кожа една клетка преминава през целия епидермис за средно 28-30 дни, то при страдащите от псориазис това се случва за около 3 дни. Поради това клетките не успяват да „узреят”, т.е. да се развият напълно, те се натрупват върху кожата в определени участъци и така се образуват плаките покрити от белезникави и лесно падащи люспи. Практически всяка част от тялото може да бъде засегната, като в леките случаи е възможно да има съвсем малък брой плаки, а при по-тежките форми почти цялото тяло може да бъде обхванато. Колкото по-голяма част от тялото е покрита, толкова повече това се отразява върху самочувствието и желанието за общуване с околните.
При псориазисът в голяма степен има наследствено предразположение. Допълнително голям брой фактори на околната среда, както и различни заболявания оказват влияние върху това дали и кога ще се отключи псориазисът, както и как ще се развива и протича. Сред тях най-голямо значение имат стрес, инфекциозни заболявания, прием на определени медикаменти, бременност, затлъстяване, тютюнопушене, хипертония, диабет, нарушения в липидната обмяна. Една форма на псориазиса, т.нар. гутатен псориазис най-често се отключва в детска възраст малко след преболедуване от ангина причинена от стрептококи.
В зависимост от това колко разпространен е псориазисът, най-общо се разделя на локализиран и генерализиран. Обикновено когато се назначава план на лечение трябва да се вземат предвид каква площ от тялото е засегната, каква давност има псориазисът, на каква възраст е пациентът, има ли съпътстващи заболявания и др. Не забравяйте, че тоза заболяване не е заразно за никого независимо от непривлекателния му вид.
Няколко съвета за страдащите от псориазис:
– Редовно омазнявайте и хидратирайте кожата си. Сухата и дехидратирана кожа може да влоши псориазиса, особено през зимните месеци.
– Използвайте специални продукти за измиване от типа на масла и олеа, по възможност съдържащи катран.
– Ако пушите, спрете! Тютюнопушенето е един от рисковите фактори за псориазис и определено може да доведе до влошаването му.
– Не допускайте да напълнявате и се старайте да поддържате оптимално тегло.
– Опитвайте се доколкото можете да избягвате стреса. Той също може да ви влоши.
– По възможност прекарвайте ваканциите и отпуските си на морето. Особено благотворен ефект върху псориазисът оказва климатът и съставът на водата на Мъртво море.
– Следвайте съветите на вашия дерматолог относно прилагането на медикаментите (ако са назначени такива), хранителния режим и хигиенната грижа за кожата.
Има възможност да се погрижите за кожата си през по-студените месеци и с помощта на т.нар. тясноспектърна УВ Б фототерапия. Специални кабини излъчват определен спектър от УВ Б лъчи (311 nm), като така се нормализира цикъла на делене на клетките и се потискат възпалителните процеси в кожата. Нужни са 2-3 процедури седмично от по няколко минути, за да поддържате здрава и чиста кожата си. Параметрите, както и цялото проследяване на курса при нас се извършва от квалифициран лекар.
Съгласна съм с Вас,.Аз също имам псориазис ,но много е важно да се спазва и диета ,за която нито един лекар в клиниките не споменава,а толкова неща не трябва да се консумират.
Кое например не трябва да се консумира?
Здравейте,
Храните, които най-вече трябва да избягвате са:
-Червени, мазни меса
-Млечни продукти
-Рафинирана захар
-Преработени храни
Това са някои храни, които се препоръчват при хора с псориазис:
-Моркови
-Ряпа
-Спанак
-Броколи
-Боровинки
-Манго
-Ягоди
Поздрави,
Д-р Паскова
И още нещо! Солариумът би навредил или би помогнал? Благодаря предварително 🙂
Здравейте,
Солариумът излъчва UVA светлина, която не помага на псориазиса – няма проучвания, че солариумът вреди на хора страдащи от псориазис. Фототерапията използва UVB лъчи, които помагат.
Поздрави,
Д-р Паскова
a kakva dieta trqbva da se spazva
Здравейте,
Има различни проучвания за това коя е най-добрата диета за псориазис. Както споменах в предшен коментар има някои храни, които трябва да се избягват и други, които е хубаво да включите в диетата си. Има сведения, че диета без глутен може да помогне. За да я спазвате трябва да научите, кои храни имат глутен, както и да четете внимателно етикетите на продуктите.
Поздрави,
Д-р Паскова
zdraveite iskam da popitam dali ima vecenie na psoriyazisa imame dete na 5 godinki koeto e s psoriyazi koyto se namira v glavata na dedeto mogo opiti no nisto ne se polucava mojeteli da me posavetvate ka i s kavo da se lekuva
Здравейте,
Много е трудно да дам отговор на този въпрос, както и би било непрофесионално без да съм видяла пациента. Ако имате възможност може да запишете час за преглед и ще мога да Ви дам съвети и решение на проблема.
Поздрави,
Д-р Паскова
Здравейте, заинтригувах се от споменатата по-горе фототерапията с UVB лъчи. Бихте ли могли да дадете ориентировъчна информация за цената на една процедура и препоръчителния брой процедури? Моля за уточнение и какъв е редът за запзване на час и провеждане на терапията. Благодаря предварително!
Здравейте,
Нужни са поне 20-30 процедури като цената е 25лв. на процедура.
Поздрави,
Д-р Паскова
imax podobrenie ot edno lekarstvo no za sajalenie nve4e ne se proizvejda ako nnqkoi znae da mi pi6e – psanol za mazane
Здравейте, Стефка
Псанол вече не се произвежда, пробвайте с Eltatar, който може да закупите по интернет. Но препоръчвам преди това да направите преглед с дерматолог.
Поздрави!