Само едно по-тежко слънчево изгаряне в бебешка и детска възраст увеличава повече от два пъти вероятността да развиете малигнен меланом като възрастни. Установено е със сигурност, че кожата „запомня” всяко едно излагане на слънце, а да не говорим за изгаряне, като трупа тези „спомени” през годините. В даден момент това може да даде видимо изражение под формата на някой от различните видове кожни тумори.
Факт е, че в последните години все по-усилено започна да се говори колко вредни са ултравиолетовите лъчи и как предпазването от тях трябва да започне от най-ранна възраст. Повечето родители, обаче вземат това предвид, само когато са на плажа или басейна. Прекомерното излагане на слънце точно в детска възраст се явява един от най-значителните рискови фактори за кожни тумори.
При новородените и бебетата до 6 месечна възраст трябва да се избягва директното излагане на кожата им на слънчева светлина. Тя е доста чувствителна и не винаги би понесла слънцезащитен продукт. Бебешката кожа съдържа много малко меланин и поради това е доста по-уязвима към вредните въздействия на УВ лъчите.
Какво може да направите, за да се избегнат всякакви рискове:
– Обличайте бебето с леки дрехи от естествена материя, които да покриват ръцете и крачетата му. Колкото по-плътна е плетката на дрехата, толкова по-малко пропусклива за УВ лъчите е тя.
– Нека разходките навън да бъдат преди 10 и след 16 часа следобед, като количката трябва да има УВ покривало.
– Слагайте му широка шапка, която да покрива главата, ушите и шията. Бебетата, на които са слагани такива шапки през първите месеци свикват лесно с тях.
– По възможност инвестирайте в стъкла и прозорци с УВ защита, особено на колите си.
При бебетата на възраст 6-12 месеца вече спокойно може да се ползва слънцезащитен крем. Разбира се, препоръките за дрехи, покриващи по-голямата част от тялото си остават, като крема се нанася на откритите части – гърба на дланите, лицето. Не забравяйте и че слънцезащитният продукт се намазва около 30 минути преди излизане, като трябва повторно да се слага на всеки 2 часа или след по-силно изпотяване.
Задължително изискване е бебешката кожа да се предпазва от силните слънчеви лъчи. Деца до 3 годишна възраст е желателно да не се излагат пряко на слънце и да бъдат защитени с шапки, дълъг ръкав и слънцезащитен крем специално адаптиран за тази възраст. Той трябва да съдържа предимно минерални филтри и по-точно титаниев диоксид, който на този етап се счита за най-безопасен и непредизивкващ алергични, фотоалергични реакции и раздразнения.
Тъмните дрехи абсорбират много повече УВ радиация в сравнение със светлите. От значение е също плътността на нишките в тъканите за пропускането на УВ лъчите.